به مناسبت هفته حسابدار از 11 تا 17 آذرماه، سامانه مودیان اوراش رایگان شد!

اطلاعات بیشتر
سپیده فلاح 1448

حسابدار رسمی ، تعریف ، ثبت نام ،تاریخ و منابع آزمون حسابداررسمی 1402

حسابدار رسمی ، تعریف ، ثبت نام ،تاریخ و منابع آزمون حسابداررسمی 1402

حسابداران رسمی به چه کسانی گفته می‌شود؟ با داشتن این عنوان چه موقعیت‌های شغلی در مسیر کاریتان قرار می‌گیرد؟ شرایط حسابدار رسمی شدن چیست؟ آزمون حسابداران رسمی چه زمانی برگزار می‌شود و چگونه می‌توانید برای آن آماده شوید؟ در وبینار برگزار شده 3 مهرماه در اوراش به مراحل حسابداررسمی شدن با حضور دکتر حمید خادم پرداختیم.

حسابدار رسمی چیست؟

حسابدار رسمی عنوان شغلی است که یک شخص پس از قبولی در یک سری آزمون و کسب مدارک به آن دست می یابد. حسابداران پس از آن که مدتی مشخص مشغول به کار باشند و مدارک دانشگاهی مرتبط را داشته باشند می توانند در آزمون حسابداری رسمی شرکت نمایند. پس از قبولی در آزمون اعلام شده مدرکی برایشان صادر می گردد که با آن مدرک می توانند حسابدار رسمی یک مجموعه شرکت یا سازمان شوند. مهر و امضای درج شده روی مدرک حائز درجه اعتبار در بسیاری از ارگان ها و سازمان ها از جمله سازمان امور مالیاتی است.

شرایط حسابدار رسمی شدن چیست؟

در آزمون حسابدار رسمی (CPA)، شرایط مختلفی برای شرکت‌کنندگان وجود دارد. این شرایط معمولاً توسط هیئت محاسبات حرفه‌ای (AICPA) در نظر گرفته می‌شود. برخی از شرایط معمول برای شرکت در آزمون CPA عبارتند از:

1. تحصیلات: داشتن حداقل مدرک کارشناسی از رشته حسابداری یا رشته‌های مرتبط با آن از یک دانشگاه معتبر. برای افرادی که در کشورهایی غیر از ایالات متحده آمریکا تحصیل کرده‌اند، نیز ممکن است نیاز به ارزیابی مدارک تحصیلی توسط یک سازمان معتبر موجود باشد.

2. تجربه کاری: اغلب نیاز به داشتن سابقه کار حسابداری تحت نظارت یک حسابدار رسمی برای یک دوره زمانی مشخص است. این سابقه کار ممکن است متناسب با استانداردهای محلی یا بین‌المللی حسابداری باشد.

3. قوانین محلی: ممکن است بسته به محل زندگی یا محل تمرکز فعالیت حرفه‌ای، شرایط و قوانین محلی دیگری نیز وجود داشته باشد که باید رعایت شود.

این شرایط به منظور تضمین داشتن مهارت‌ها و دانش لازم برای انجام وظایف یک حسابدار رسمی به خوبی در نظر گرفته شده‌اند. با این حال، همیشه بهتر است برای دریافت اطلاعات دقیق و به روز، از منابع رسمی و مراجعه به هیئت‌های محترم حسابداری استفاده کنید.

آزمون حسابداری رسمی CPA ، مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون و کسب گواهینامه حسابدار رسمی

آزمون حسابداری رسمی در ایران توسط جامعه حسابداران کشور برگزار می گردد. آزمون CPA حسابداری رسمی در چهار بخش مجزا و طی مدت چهار روز برگزار می گردد. زمان لازم برای هر بخش 4 ساعت می باشد بنابراین مجموعا 16 ساعت زمان برای این آزمون لازم است.

گواهینامه CPA و الزامات دریافت گواهینامه حسابداری رسمی

موسسه ارائه کننده گواهینامه CPA در ایالت متحده قرار دارد که در بسیار از کشورهای انگلیسی زبان نیز رایج می باشد. از جمله الزامات دریافت گواهینامه CPA به شرح زیر می باشد:

 • اخذ مدرک کارشناسی امور تجاری یا مالی ، حسابداری
 • گذراندن 150ساعت آموزش
 • داشتن حداقل سابقه کاری دوساله در رشته حسابداری عمومی
 • اخذ قبولی در یک آزمون گواهینامه که شرایط آن در هر ایالت متفاوت است
 • اختصاص دادن ساعات مشخصی جهت تحصیل و آموزش به صورت سالیانه

اگر می خواهید از کارگاه ها ، وبینارهای رایگان اوراش مطلع شوید به صفحه "سلسله وبینارهای مسیر موفقیت در حسابداری" مراجعه نمایید.

تاریخ آزمون حسابداری رسمی 1402

آزمون حسابداری رسمی همانطور که دکتر خادم در وبینار حسابدار رسمی شدن به آن اشاره نمودند هرساله تا قبل از کرونا مهرماه برگزار می گردید اما چند سالی است که این آزمون در آذرماه و در ظرفیت مشخصی برگزار می گردد. قبل از شرکت در این آزمون لازم است حسابداران 184 ساعت آموزشی را در کلاس های حسابداری بگذرانند. هم چنین بایستی بدانند که جواب های اشتباه در این آزمون نمره منفی دارد.

مزایای حسابدار رسمی شدن

حسابداران رسمی پس از تشکیل موسسه حسابرسی و با رعایت کلیه قوانین و مقررات حاکم تعیین شده برای این بخش مجاز به ارائه خدماتی تخصصی و حرفه ای می باشنداز جمله :

 • حسابرسی و انواع آن
 • بازرسی قانونی
 • نظارت بر تصفیه
 • ارزیابی سهام سهم الشرکه
 • حوزه مشاوره مالی
 • طراحی و پیاده سازی سیستم مالی
 • خدمات مالی و حسابداری و مالیاتی
 • داوری مالی
 • خدمات کارشناسی مراجع قضایی

آیا می دانید تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟ به مقاله " تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت " مراجعه نمایید.

سرفصل سوالات و منابع آزمون حسابدار رسمی چیست ؟

منابع آزمون حسابدار رسمی در حوزه مالیات و حسابداری و منابعی که برای آمادگی برای آزمون CPA مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

1. Wiley CPA Exam Review: یکی از معتبرترین منابع آمادگی برای آزمون CPA است که شامل مطالب مفید و تست‌های تمرینی جامع برای آمادگی برای آزمون می‌باشد.

2. Becker CPA Review: این منبع نیز با استفاده از جلسات آموزشی تصویری و منابع آموزشی تعاملی به آمادگی برای آزمون CPA کمک می‌کند.

3. Gleim CPA Review: یک منبع دیگر که شامل منابع آموزشی چند رسانه‌ای و تست‌های تمرینی کامل برای آمادگی برای آزمون CPA می‌باشد.

همچنین، کتاب‌ها و منابع استانداردی مانند "GAAP" (Generally Accepted Accounting Principles) و "Tax Regulations" نیز برای مراجعه و آمادگی برای آزمون‌های حسابداری و مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اعتبار این منابع و تدریس از موسسات معتبر و استاندارد نیز بسیار حائز اهمیت است.

در هر صورت، تأکید می‌کنم که برای آمادگی برای هر آزمون حسابداری رسمی، مطالعه دقیق منابع مورد نیاز، شرکت در کلاس‌های آموزشی متخصص و مشاوره از افرادی که این آزمون را گذرانده‌اند، بسیار حیاتی است.

جهت اطلاع از سرفصل سوالات و منابع آزمون می توانید ویدئو وبینار حسابداررسمی شدن دکتر خادم را از سلسله وبینارهای مسیر موفقیت در حسابداری اوراش مشاهده نمایید.

فرق حسابدار رسمی با خبره

حسابدار رسمی معمولا یک نفر با مدرک رسمی حسابداری می‌باشد که ممکن است از یک سازمان یا انجمن حسابداران معتبر معترفیت داشته باشد. این افراد معمولاً دارای مدارک مورد نیاز مانند CPA (حسابدار مجاز)، ACCA (انجمن حسابداران مجاز بین‌المللی) یا CIMA (انجمن حسابداران مدیریت مجاز) می‌باشند. آنها نیازمند پاس کردن آزمون‌های ورودی و حفظ استانداردهای حسابداری مشخصی هستند. حسابداران رسمی معمولاً به اخطارها، مسائل مالیاتی و تنظیم گزارش‌های مالی برای سازمان مشغول هستند.

از سوی دیگر، حسابدار خبره یک حسابدار ممکن است مدرک رسمی حسابداری نداشته باشد، اما به دلیل تجربه و آشنایی قابل توجّه با مسائل حسابداری و مالی به عنوان یک حسابدار کارآمد شناخته شود. آنها ممکن است سابقه‌ی کاری طولانی در زمینه حسابداری داشته باشند و با چالش‌های مالی و حسابداری مرتبط با کسب و کارها آشنا باشند.

برای این مقاله نظری به ثبت نرسیده است.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*

آخرین مقالات

مشاهده همه