مدیر سایت 2638

آنالیز سنی مطالبات

آنالیز سنی مطالبات

تجزیه سنی در مورد حسابهای پرداختنی و دریافتنی ( بدهکاران و بستانکاران ) کاربرد دارد. اما نمود آن در حسابهای دریافتنی یا بدهکاران بنگاه های اقتصادی بیشتر مطرح است.

حساب های دریافتنی در واحد تجاری از این حیث پراهمیت است که بر نقدینگی مجموعه تاثیر مستقیم دارد و با بزرگ شدن واحد تجاری و افزایش عمر آن افزایش چشم گیری پیدا می کند. معمولا علاوه بر دقت و برآوردهای اعتباری که برای مشتریان فروش نسیه در مجموعه ها سنجیده می شود، باز هم مطالباتی در اصطلاح سوخت می شود و امکان وصول آن ها ناممکن یا در حداقل ممکن است. این تفکیک و تحلیل در بدهکاران باعث می شود برآورد دقیق تری از حسابها و اسناد دریافتنی بنگاه اقتصادی داشته باشیم.
 همینطور که می دانید مطالبات در بنگاههای اقتصادی حساب های دریافتنی و اسناد دریافتنی را شامل می شود بنابراین بر اساس اصل تطابق با درآمد و همینطور اصل واقعیت در پایان هر دوره مالی این دسته از مطالبات سوخت شده یا لاوصول بر مبنای برآورد تحلیل زمانی در حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول نگهداری می شود.
حسابهای دریافتنی جزء دارایی های جاری ترازنامه طبقه بندی می شود.عدم دقت در ارزشیابی حسابهای دریافتنی باعث گمراهی در صورت های مالی بنگاههای اقتصادی می شود زیرا باید ضرر و زیان احتمالی حاکی از سوخت مطالبات و ذخیره مربوط به آن برآورد شود. 


روشهای ثبت مطالبات مشکوک الوصول در دفاتر قانونی :


-  روش حذف مستقیم : در این روش مطالبات لاصول کلا به طور مستقیم حذف می شوند بدین ترتیب که حساب هزینه مطالبات مشکوک الوصول بدهکار و حساب دریافتنی به مبلغ این مطالبات بستانکار می شود. این روش دربیشتر واحدهای تجاری کوچک کاربرد دارد و خلاف قوانین حسابداری ست.
 روش ایجاد ذخیره : در این روش بعد از شناسایی مطالبات مشکوک الوصول ، حساب هزینه مطالبات مشکوک الوصول را به آن مبلغ بدهکار و حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول بستانکار می شود. در صورتی که احتمال وصول مطالبات مشکوک الوصول در آینده صفر شود حساب ذخیره را بدهکار و حساب دریافتنی بستانکار می شود. نکته مهم اینست که برای لاوصول شدن مطالبات باید اسناد و مدارک مکفی ارائه شود. 
 انواع مطالبات از نظر امکان وصول:
-  مطالبات لاوصول : حسابها و اسناد دریافتنی که امکان وصول آن ها صفر است.
-  مطالبات مشکوک الوصول : حسابها و اسناد دریافتنی که در احتمال وصول آن ها تردید وجود دارد.
-  مطالبات حتمی الوصول : حسابها و اسناد دریافتنی که قطعا وصول خواهد شد.
ذخیره مطالبات مشکوک الوصول یک حساب دائمی و ترازنامه ای می باشد که در پایان دوره مالی مانده مربوط به آن به روز و به دوره مالی بعدی منتقل می شود.
محاسبه مطالبات مشکوک الوصول به چهار روش می باشد :
درصدی از کل حساب های دریافتنی : درصدی از حساب های دریافتنی براساس تجربه فروش آن بنگاه اقتصادی به عنوان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در نظر گرفته می شود.
 درصدی از فروش های نسیه : درصدی از فروش هایی که به صورت اعتباری انجام شده را به عنوان مطالبات مشکوک الوصول در نظر می گیرند.
روش تجزیه سنی حساب های دریافتنی : در این روش ابتدا عمر حساب های دریافتنی برآورد می شود براساس این براورد محاسبه مطالبات مشکوک الوصول راحت تر خواهد بود. جدول سنی حسابهای دریافتنی از فهرست نام بدهکاران، تاریخ ایجاد بدهی ، سررسید پرداخت آن ها و مبلغ بدهی تشکیل شده است. در این روش حساب بدهکاران مجموعه و مبلغ آن ها و تاریخ سررسید مربوط به هریک لیست می شود. براساس سرسیدها طبقه بندی و تجزیه انجام می شود سپس هر طبقه برمبنای ارزیابی درصدهای میانگین ، تحلیل می گردند این درصدها هرچه از زمان وصول تاریخ سررسید گذشته باشد بزرگ تر می شوند. منظور اینست که احتمال وصول این حساب دریافتنی کمتر می شود. در این روش عمر مطالبات آنالیز می شود. این جدول باید روتین مجموعه هایی که دارای فروش اعتباری هستند باشد، زیرا اعتبار مشتریان بدین وسیله سنجیده می شود.
-  روش بررسی موردی : در این روش مورد به مورد مطالبات مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و برای هرکدام از آنها درصد مشخصی به عنوان مطالبات مشکوک الوصول تخصیص می یابد.
بعد از این که مبلغ مطالبات مشکوک الوصول محاسبه شد هزینه مطالبات مشکوک الوصول به رقم محاسبه شده بدهکار و حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول به همان رقم بستانکار می شود. که با توجه به اصل تطابق، حساب هزینه مطالبات مشکوک الوصول در پایان دوره مالی با توجه به موقت بودن آن به حساب سود/زیان (هزینه توزیع و فروش) بسته می شود. 


طبق بند 11 ماده 148 اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1380/11/27 سازمان امور مالیاتی شرایط پذیرش هزینه مطالبات مشکوک الوصول بدین ترتیب است :

 • -  هزینه مطالبات مشکوک الوصول منحصرا باید در ارتباط با فعالیت واحد تجاری باشد.
 • -  میزان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول برای هریک از بدهکاران مشخص و تفکیک شده باشد.
 • -  اسناد و مدارک مربوطه برای لاوصول بودن از کفایت لازم برخوردار باشد.
 • -  هزینه مطالبات مربوط به طلب کارمندان، مدیران ، سهامداران ، شرکا و شرکت های تابعه قابل قبول نیست.
 • -  چنانچه مطالبات از پوشش بیمه ای برخوردار است، در صورت لاوصول بودن، مازاد پوشش بیمه ای قابل قبول برای ایجاد ذخیره خواهد بود.
 • -  ذخیره ایجادی مطالبات مشکوک الوصول ، بایستی در دفاتر مجموعه به حساب مخصوص منظور شده باشد تازمان وصول طلب یا لاوصول بودن آن محقق شود.

 

محاسبه متوسط دوره وصول مطالبات، از محاسبه دو آیتم قبلی شروع می شود : 

حسابها و اسناد دریافتنی ابتدای دوره + حسابها و اسناد دریافتنی پایان دوره / 2 = میانگین حسابها و اسناد دریافتنی
درآمد / میانگین حساب ها و اسناد دریافتنی = گردش حساب های دریافتنی
365 / گردش حساب های دریافتنی = متوسط دوره وصول مطالبات


 

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*
 • نظری ثبت نشده است.

آخرین اخبار

مشاهده همه