مدیر سایت 6774

سند حسابداری چیست؟

سند حسابداری چیست؟

هر رویداد مالی در یک شرکت، سازمان یا بنگاه اقتصادی باید به صورت سند حسابداری ثبت گردد؛ هر سند حسابداری کلیه اطلاعات مربوط به رویداد مالی متناظر خود را شامل می شود.
 

در قدیم سندهای حسابداری به صورت سنتی و دستی ثبت و ضبط می شد که امکان خطای بالایی داشت اما با تکامل و آمدن نرم افزار های حسابداری، سازمان ها و شرکت ها امروزه این کار را با نرم افزار انجام می دهند. 
سند حسابداری برای کاهش اشتباهات در ثبت معاملات در دفتر روزنامه و صدور اجازه معاملات استفاده می شود.

توجه : بطور مثال فاکتور رسید،پرداخت قبوض و پرداخت وجه در دفاتر روزنامه ثبت نم یشود به همین دلیل از سند حسابداری استفاده می شود.

سند حسابداری یک فرم اولیه است که در صورت تایید میتوان آن را در دفاتر قانونی، دفتر کل، معین و روزنامه وارد کرد.

ثبت سند:

از اولین و مهمترین کارهایی است که در حسابداری باید انجام شود و اگر ثبت سند به درستی وارد نشود در تمامی اقدامات مالی بعدی به مشکل خواهید خورد.
در ثبت سند حسابداری سه عنوان وجود دارد :

حساب بدهکار بستانکار

در نظر داشته باشید اگر بدهکار و بستانکار جا به جا شوند در کلیه بخش ها مانند ترازنامه مالی و صورت های مالی تاثیر گذار می باشد. 

هدف از ثبت حسابداری چیست؟

گرد آوری و جمع آوری اسناد و مدارک مالی و منظم بودن اسناد مالی انجام می شود.
میتوان به از بین نرفتن اطلاعات مالی ،دستکاری نشدن اطلاعات مالی در ثبت حسابداری اشاره کرد که این موارد هم برای سازمان ها و شرکت ها مهم هستند.
توجه : در صورتی که نقصی در سند ها وجود داشته باشد باعث بهم ریختگی و ضرر و زیان برای شرکت می شود.

حساب:

سند حسابداری یک رویداد مالی است که به ثبت آن حساب می گویند.

رویداد مالی :

تمامی فعالیت های خرید و فروش، پرداخت و دریافت در یک سازمان یا شرکت که باعث تغییر در دارایی و بدهی حقوق و... صاحبان سرمایه می شود را رویداد مالی می گویند.

مثال : خرید و فروش (خرید مواد اولیه و فروش کالا را نام برد) دریافت و پرداخت (حقوق پرسنل و کلیه هزینه های شرکت را که وارد سازمان می شوند را مثال زد.
 

برچسب ها:

حسابداری مالی

اخبار مرتبط

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*
  • نظری ثبت نشده است.